Josef Toman, strategický analytik - (r)evoluce 2018

 

 

 

JosefToman.cz

 

sponzoruje NarodniInstitut.cz - think tank pro nápravu státu, kultury, školství a vytvoření maximální prosperity

8. Enron

 

(r)evoluce 2018

home - nová revoluce
náprava kolonie ČR
2x vyšší platy,důch.
legální evoluce 2018
rychlá náprava státu
průběh (r)evoluce

 

VIDEA,kontakt,odkazy

 

různé

jak funguje svět - Czexit

ortomolekulární medicína

 

volby 2018

Josef Toman - stratég
shrnutí - program
2x vyšší pl.,důch. pokr.
ČR a islám za 1-28 let
95% pozitivních reakcí
média mlčí o mých 60%
zabránili mi kandidovat
více informací, i o mně

 

 

volby 2013

proč je ničena ČR
5x lepší život v ČR
kryptofašistická ČR
Čes. banánová rep.
prezidents. kampaň
otázky a odpovědi
ENGLISH Book2020

     

 

 

Doporučeno: SOS.cz

 

 

otázky a odpovědi

A. církve, restituce B. debilové x poslanci 1. banánová republika 2. neokolonie 3. náprava ČR 4. zahraniční politika 5. stategie 6. Hollywood 7. mafie 8. Enron 9. budoucnost 10. zdraví 11. pravice 12. Rath, Parkanova 13. Temelín, lži koalice 14. předvolební témata

 

Enron     

 

Vy jste pracoval pro Enron. Co jste tam dělal?

Dělal jsem pro Enron Wind v Tehachapi v Kalifornii. Měl jsem na starosti dohled nad farmami větrných elektráren z elektrického hlediska.

 

Enron tu firmu či divizi vyvinul či koupil?

Koupil. Kupoval všechno. Myslím, že koupil německou firmou na větrné elektrárny, která vlastnila tu americkou, kterou předtím koupila. Již si nepamatuji, jak se ta americká předtím jmenovala. Já tam pracoval až když to byl Enron Wind.

 

Kdo byl lepší ve vývoji elektráren? Němci či Američané?

Němci koupili tu Americkou firmu, protože měli lepší elektrárny. Měly životnost 30 let. Ty německé měly životnost snad jen 20 či 25.

 

Vydržely ty americké o tolik déle?

Vydržely asi 6 měsíců. Němci ale měli smůlu. Nezkontrolovali si realitu a firmu koupili.

 

To si děláte legraci, ne?

Nedělám, tu Americkou firmu chtěli i jiné firmy, protože vlastnila nějaký patent na regulaci jalového výkonu, nikdo neměl nic podobného.

 

Nechápu, že by elektrárna vydržela jen 6 měsíců.

Po 6 měsících, či možná po více, ale bylo to krátké období, jim odcházely ložiska na generátorech. Ty generátory byly ohromné kolosy, za vrtulí a převodovkou, která byla desítky, snad téměř 100 metrů nad zemí, již si nepamatuji.

 

Kupovali špatná ložiska nebo to bylo špatně navrženo?

Ani jedno, ale nechávali generátory budovat v Mexiku, aby ušetřili. Ložiska byla izolovaná, aby jimi neprocházel elektrický proud. Mexičané ale izolaci natírali vodivou barvou, což se zjistilo později. Mezitím v Enron Wind nikdo nemohl přijít na to, kde je vada. Dělali nejrůznější analýzy. Pracovalo na tom pár inženýrů. Vedl to nějaký expert na pyrotechniku z Hollywoodu. Předtím dělal speciání efekty pro film. Když se začaly děla digitální efekty, neměl práci a začal dělat pro Enron Wind. Všichni ho brali za experta.

 

Takže to nakonec rozluštil.

Ne, byl to strojní inženýr a problém byl elektrický, což si nikdo neuvědomoval. Já tomu nijak moc nerozuměl, ale bylo zřejmé, že instalace nebyly správné, protože se tam přes zem vracel proud, protože transformátor, který byl vedle elektrárny měl uzemněný neutrál. Tam žádný neutrál nemusel být. Ale hlavní elektrický inženýr z Enron Wind tvrdil, že ano, proto ho měli. Byl to nesmysl. Když jsem řekl hlavnímu inženýrovi, šéfovi toho elektrického šéfa, kde je problém, všichni čuměli jako blbí, a to tam měli dost elektrických inženýrů. Samé "experty". Ani to nebyla moje parketa. Předtím jsem dělal v automatizaci, vždy takového malého šéfa. Předtím jsem dělal trochu ve video produkci.

 

Na co jste ještě u Enronu přišel?

Proč mají výbuchy elektrických instalací ve věži elektráren. V Německu je u stejných elektráren neměli.

 

Jaký tam byl problém?

Němci tam měli navíc pojistky, ale Američané je vynechali, aby ušetřili. Byl tam Siemens jistič. Ten byl ohromně velký.

 

Jak na to reagovalo vedení, když jste jim takto pomohl?

Bylo tam pobouření, že naše oddělení strká prsty do toho co nemá. Mého šéfa volali na kobereček, za to, že jsem o tom zaslal zprávu managementu, vývoji, do Německa, atd., což mi řekl, že mám udělat. Svolala se mezinárodní konference, kam byli pozvaní i Němci a tam se dělala myslím asi třídenní analýza problému, v které se američtí "odborníci" předváděli. Němci věděli, že mám pravdu. Nějakou dobu po konferenci oddělení kvality kontroly vydalo dlouhou zprávu, že se mají používat americké, ne německé jističe. Měla se používat značka Cuttler Hammer. Siemensu napsali dopis, jak mají vylepšit své jističe, které prý byly na vině.  Přestože bylo rozhodnuto používat co Němci považovali za horší jističe, bylo myslím také, pokud mi paměť slouží, rozhodnuto používat navíc pojistky. S Němci jsem měl dobrý vztah. Dost jsme se tomu nasmáli.

 

Proč jste pro Enron přestal pracovat?

Tohle nebylo všechno. Hodně jsem pro ně cestoval a například při jedné cestě mě nechtěli pustit na farmu větrných elektráren, myslím, že to bylo v Texasu. Nikdo mi neřekl proč. Pak mi někdo prozradil, že jim ulítla vrtule z jedné elektrárny. Ty vrtule jsou ohromné kolosy, snad 80 metrů dlouhé, již si nepamatuji. Bylo toho mnohem více. Například, když se Enron snažil prodat Enron Wind, tak jsme museli všichni uklízet bordel v kancelářích. Takže, když to procházeli lidé od potencionálního kupce, bylo vše jako ve škatulce. Ta práce nebyla bezpečná. Měli tam výbuchy a následující požáry. Chtěl jsem odtamtud pryč. To už začalo velké vyšetřování Enronu pro podvody. Předtím byla menší vyšetřování. Volal jsem nějaký bulvár a chtěl jsem jim říci co vím. Neměli zájem. Tehdy nikdo nechápal, že vše je ohromný podvod. Když jsem volal Barons či Wall Street Journal, již si nepamatuji, který z nich to byl, ale myslím, že to byl Barons, řekli mi, že si ověří co říkám, potom ticho po pěšině. Nakonec, když to začala vyšetřovat americká vláda, aby se management vyhnul kriminálu, měl se celý Enron prodat jiné podobné společnosti, také z Texasu. Měli být oslavy a projevy. Noc předtím jsem zůstal v kanceláři a faxoval dokumenty do té společnosti a do Německa. Na slavnostním obědě nám oznámili, že si to ta druhá společnost najednou rozmyslela a že je prodej zrušen. Mě z Enronu vyhodili. Dělal jsem pro ně ve funkci poradce, nebyl jsem jejich zaměstnanec, tak mě vyhodit mohli. To mi vyhovovalo, protože jsem tak měl nárok na podporu pro nezaměstnané. Jako poradce jsem měl téměř 2x vyšší plat než přímí zaměstnanci, ale takové práce jsou dočasné, což mi vyhovovalo. Jako stálý zaměstnanec jsem nikdy dělat nechtěl. To bych musel lézt šéfovi do zadku a hrát jejich hry, jimž se říká office politics, přeloženo kancelářská politika, a to by mi moc vadilo, ani bych to nedokázal. Když jsem v Enronu skončil, chtěl jsem vše oznámit na CALOSHA, což je státní orgán, který se zabývá bezpečností pracovního prostředí. V CALOSHA mi řekli, že jelikož tam už nedělám, tak o to nemají zájem. Přestože tam bylo ohroženo zdraví a životy lidí.

 

Mohl byste vyprávět o dalších zážitcích v Enronu, případně i jiných amerických korporacích, nějaké další zajímavé zážitky, které jste měl?

Mohl, hodně dlouho, ale myslím, že co jsem řekl pro ilustraci stačí.

 

pokračování zde

 

otázky a odpovědi

A. církve, restituce B. debilové x poslanci 1. banánová republika 2. neokolonie 3. náprava ČR 4. zahraniční politika 5. stategie 6. Hollywood 7. mafie 8. Enron 9. budoucnost 10. zdraví 11. pravice 12. Rath, Parkanova 13. Temelín, lži koalice 14. předvolební témata

 

Děkujeme Odejděte. Aneb 5x vyšší kvalita života, 50x rychleji.

Rychlý přesun ČR z Východní Evropy do Západní.

 

 

 

(r)evoluce 2018

home - nová revoluce
náprava kolonie ČR
2x vyšší platy,důch.
legální evoluce 2018
rychlá náprava státu
průběh (r)evoluce

 

VIDEA,kontakt,odkazy

 

 

volby 2018

Josef Toman - stratég
shrnutí - program
2x vyšší pl.,důch. pokr.
ČR a islám za 1-28 let
95% pozitivních reakcí
média mlčí o mých 60%
zabránili mi kandidovat
více informací, i o mně

 

 

volby 2013

proč je ničena ČR
5x lepší život v ČR
kryptofašistická ČR
Čes. banánová rep.
prezidents. kampaň
otázky a odpovědi
ENGLISH Book2020

     

 

 

Doporučeno: SOS.cz

 

 

Tento web prezidentského kandidáta, vytvořený během jeho kandidatury, není dosud dokončen či opraven a bude postupně dokončován a upřesňován, proto může obsahovat nesprávné výrazy, popisy lidí, situací, atd., za něž se autor omlouvá. Nejnovější verze webu je vždy ta nejsprávnější. Berte jakákoli autorova negativní slova o ČR, vládě, politicích, jiných polistopadových prominentech, či o komkoli či čemkoli jiném, jako autorovo podezření a ověřte si fakta. Autor se snaží ukázat, jak věci v ČR vidí a jak by na ně reagovali západní Evropané, či Američané, kdyby ti lidé, co vládnou nám, vládli přes čtvrt století jim, tak jak vládnou u nás. Autor v žádném případě nepropaguje jakýkoli převrat, ozbrojené povstání, atd. Když o něčem v podobném smyslu píše, je to jenom varování našim elitám, že pokud nezačnou vést pronárodní politiku, něco takového by se v zemi mohlo stát. Autor věří tomu, že toto varování stačí a že to co zde uvádí napomůže k tomu, aby se režim sám začal napravovat. Celý web je psán v duchu tohoto odstavce. Kde to zní jinak, co je v tomto odstavci platí. Email s dotazy nebo komentáře k tomuto webovému serveru zašlete na adresu: TomanJoseph@gmail.com.

Copyright © 1989-2018 www.JosefToman.cz. Naposledy změněno: 08. 04. 2018